55 Harcerski Rajd Świętokrzyski za nami

Dwudniowym zlotem w Starachowicach na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego nad Lubianką oraz niedzielnym apelem przed budynkiem Hufca ZHP Starachowice przy ul. Harcerskiej 4 zakończył się 55 Jubileuszowy Harcerski Rajd Świętokrzyski.

W dniach 6-9 czerwca na 7 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 683 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.

Hasło tegorocznego rajdu brzmiało: ??powrót do korzeni … stąd jesteśmy?. Miało ono na celu przybliżenie historii miasta Starachowice, pokazanie regionu świętokrzyskiego, oraz tego, że to właśnie tu warto przyjeżdżać, do pięknej krainy ? serdecznej, życzliwej, gościnnej, godnej swych ojców ? ziemi świętokrzyskiej.

W sobotę wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali sie na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego ?Lubianka? gdzie odbyła sie prezentacja wszystkich tras, oraz wspaniały koncert na którym wystąpiły zespoły: ?Lubianka Gondoliers, ?Nad Porami Roku?, oraz ?Cisza Jak Ta?. Można też było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.

Foto: Łukasz Aksamit

Na koncercie prowadzonym przez dwie urocze ?czarownice?: Komendantkę Rajdu ? phm. Agnieszkę Czaja-Szerwera i Komendantkę Hufca ZHP Starachowice ? hm. Małgorzatę Ślaską wszyscy wspaniale się bawili prawie do rana, przy wspaniałej tego dnia pogodzie. Razem z harcerzami bawił się Przewodniczący ZHP hm. Adam Massalski, członkowie Kieleckiej Komendy Chorągwi ZHP oraz druhny: Jadwiga Maciejczak – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Starachowicach oraz Małgorzata Szlęzak – vice prezydent Miasta Starachowice.

W niedziele odbył się uroczysty apel zlotowy . Wręczono na nim odznaczenia: Srebrny Krzyż ?Za Zasługi dla ZHP? otrzymali : hm. Tomasz Łebek, hm. Jan Minda, hm. Tadeusz Zwoliński, oraz odznakę „Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich”, którą otrzymali: pwd. Mateusz Ślaski z 15 GDH im. ?Jędrusiów?, phm. Dariusz Krzeszewski z 147 WDH ?Scatter?.

Foto: Łukasz Aksamit

Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:
Puchar Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego ?Czarna Ósemka?
Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty na trasie II otrzymał patrol 43 Poznańskiej Drużyny ?Honker?
Puchar Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej ?Bractwo Leśnej Przygody? ze Staszowa
Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol 46 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. gen. Mariusza Zaruskiego
Puchar Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol reprezentujący Komendę Hufca ZHP Włocławek
Puchar Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol Harcerskiego Kręgu Seniorów ?Łysica – Żubry? ze Starachowic
Puchar Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol 1 Nadarzyńskiej Drużyny Harcerskiej ?Wilki?
Puchar ?Jędrusiowy? otrzymała 15 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ?Skorpiony? im. Szarych Szeregów z Olsztyna.

Komenda Hufca ufundowała także pamiątkowe grawertony dla komendantów tras i druha hm. Stefana Derlatki komendanta I Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

Na zlocie były obecne władze parlamentarne w osobie posła na Sejm RP i przewodniczącego Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka, harcerskie z Przewodniczącym ZHP hm. Adamem Massalskim oraz członkiem Głównej Kwatery hm. Rafałem Bednarczykiem.
Obecny był także pełny skład Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Dariusza Bińczaka. Wśród przybyłych gości byli:
w imieniu Pana Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pan Leszek Wnętrzak,
w imieniu Pani Wojewody Świętokrzyskiej ? druhna Renata Sygiecińska,
w imieniu Pana Starosty Starachowickiego druhna Jadwiga Maciejczak ,
vice Prezydent Miasta Starachowice Pan Sylwester Kwiecień.

Przybyli także senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm Stefan Derlatka oraz niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego ?Jędrusie? druh Jan Gałuszka ?Mizerny? oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.

W trakcie apelu odbyło się też symboliczne położenie pierwszych kamieni pod budowę skweru przy hufcu, który będzie nosił imię harcmistrzów Ludmiły i Stefana Mazurkiewiczów . Aktu tego dokonali vice Prezydent Miasta Sylwester Kwiecień i była drużynowa 111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej im. K. K. Baczyńskiego druhna hm. Lidia Pokuszyńska.
Odczytano także list druhny Małgorzaty Szlęzak dotyczący budowy skweru.

Komendantka Hufca hm. Małgorzata Ślaska podziękowała także serdecznie Odlewniom Polskim S.A oraz druhowi Zbigniewowi Rondudzie za nieocenioną pomoc finansową przy remoncie dachu na budynku hufca.
Komenda 55 HRŚ oraz Komenda Hufca Starachowice dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy także współorganizatorom Kieleckiej Chorągwi ZHP, Starachowickiemu Centrum Kultury oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki.
Również : druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Adamowi Massalskiemu, Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Bożentynie Pałka-Koruba, druhnie Małgorzacie Muzoł, Panu Andrzejowi Matyni, Panu Sylwestrowi Kwietniowi i druhnie Małgorzacie Szlęzak oraz TVP 3 za objęcie patronatem tras rajdowych.

Zlotowi towarzyszyła otwarta w niedzielę wystawa o Harcerskich Rajdach Świętokrzyskich pt. ?Idzie rajd…? przygotowana przez hm. Irenę Tuchowską, którą można oglądać w budynku hufca.

I nawet ulewny deszcz nie przeszkodził nam w wesołym świętowaniu…

Do zobaczenia za rok na trasach 56 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.