Słowo po Rajdzie

Dwudniowym zlotem w Nowej Słupi na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego zakończył się 56 Harcerski Rajd Świętokrzyski.

W dniach 29 maja – 1 czerwca na 6 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 610 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.

Hasło tegorocznego rajdu brzmiało: ??puszcza jest niczyja, nie moja, nie twoja jeno boża, święta??. Miało ono na celu przybliżenie postaci bohatera Kieleckiej Chorągwi ZHP Stefana Żeromskiego, pokazanie regionu świętokrzyskiego, oraz tego, że to właśnie tu warto przyjeżdżać, do pięknej krainy ? serdecznej, życzliwej, gościnnej, godnej swych ojców ? ziemi świętokrzyskiej.

Patrole rajdowe wykonywały też 2 zdania przedrajdowe: sadzenia i sprzątanie lasu w swojej miejscowości oraz umieszczenie zdjęcia z dowolnym cytatem z powieści Stefana Żeromskiego w charakterystycznym miejscu swojej miejscowości. Były to zadania punktowane ilością polubień na portalach społecznościowych.
W sobotę wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali sie na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi gdzie odbyła sie prezentacja wszystkich tras, przeplatana piosenkami naszego harcerskiego zespołu ?Lubianka Gondoliers?. Można też było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, trampoliny, dmuchanych piłkarzyków , zajęć z pierwszej pomocy oraz poczuć się jak partyzant z czasów II wojny światowej. Ze swoimi stoiskami prezentowało sie tez Centrum Kulturowo-Archeologiczne pokazując młodym ludziom zwyczaje i zajęcia Prasłowian .

Na koncercie prowadzonym przez dwie urocze ?czarownice?: Z-ce komendanta Rajdu ? phm. Ilonę Traczyk i Komendantkę Hufca ZHP Starachowice ? hm. Małgorzatę Ślaską wszyscy wspaniale się bawili do późnej nocy, przy wspaniałej tego dnia pogodzie. Razem z harcerzami bawił się poseł na sejm RP i Przewodniczący Rady Chorągwi Kieleckiej hm. Lucjan Pietrzczyk, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Druh Grzegorz Świercz, członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP oraz wieloletni przyjaciele naszego rajdu m.in: hm. Adam Massalski, hm. Grzegorz Niestój, hm. Leszek Osterczy.

DSC_4465

W niedziele odbył się uroczysty apel zlotowy. Wręczono na nim odznaczenia: odznakę ?Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich?, którą otrzymali: pwd. Karolina Bilska , Martyna Stepień z 82 DH ?Kubuś? z Lubieni, oraz phm. Paweł Sołtyk z Mszczonowa.

Statuetki ?Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich? powędrowały do Starostwa Powiatowego w Starachowicach i Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Dwoje naszych wędrowników druhna Maja Giedych i druh Adrian Gorzkowski złożyło także na ręce druha hm. Adama Massalskiego zobowiązanie instruktorskie.

Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:
Puchar Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol 18 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. Klemensa ?Klimka? Bachledy
Puchar Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej ?Świętokrzyskie Skrzaty ? z Chybic
Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał łączony patrol ?Czarne Wędro? z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerek i 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy ?Czarna Ósemka?
Puchar Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol reprezentujący 75 Łódzka Drużynę Harcerską ?Czarny Koń?
Puchar Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol Harcerskiego Kręgu Seniorów ?Łysica ? Kamienna? ze Skarżyska
Puchar Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol ?Noł lajfy? ze Środowiskowego Szczepu ?Jedynka? z Nowej Dęby
Puchar ?Jędrusiowy? otrzymała 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza ze Starachowic.

Na apelu kończącym rajd były obecne władze parlamentarne w osobie posła na Sejm RP i przewodniczącego Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka, harcerskie z członkinią Głównej Kwatery ZHP druhną hm. Emilią Kulczyk- Prus oraz członkiem Rady Naczelnej druhem hm. Piotrem Wychowańcem i członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej Głównej Kwatery ZHP hm. Maciejem Wlazło.

Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Dariusza Bińczaka. Wśród przybyłych gości byli:
Starosta Starachowicki Pan Andrzej Matynia z członkiem zarządu Panem Markiem Pawłowskim oraz dyrektorem Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu i radną miejską Druhną Jadwigą Maciejczak . Wójt Gminy Nowa Słupia Pan Wiesław Jerzy Gałka oraz Dyrektor GOK w Rudkach Pan Piotr Sepioło.
Przybyli także Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich, honorowy komendant I Trasy HRŚ druh hm. Adam Massalski oraz senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatka, oraz niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego ?Jędrusie? druh Jan Gałuszka ?Mizerny?, oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.

Komenda 56 HRŚ oraz Komenda Hufca Starachowice dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkich sponsorom i współorganizatorom zlotu i rajdu: Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu, Gminie Nowa Słupia, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rudkach, Centrum Kulturowo-Archeologicznemu w Nowej Słupi, Kieleckiej Chorągwi ZHP, Starachowickiemu Centrum Kultury , Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich, Spółdzielni Socjalnej ?Tropem Przygody?, Łódzkiej Grupie Rekonstrukcyjnej ?Odwet?, 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. E. Plater, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice, oraz całej obsłudze zlotu i rajdu.

Dziękujemy również: druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Dariuszowi Supłowi , Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Bożentynie Pałka-Koruba, druhnie Małgorzacie Muzoł , Panu Andrzejowi Matyni, Panu Sylwestrowi Kwietniowi, Panu Piotrowi Szafrańcowi, Panu Jackowi Kowalczykowi oraz TVP 3, Harcerskim Kronikom Filmowym i firmie dk.art cinematography za objęcie patronatem tras rajdowych.

Do zobaczenia za rok na trasach 57 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

foto: pwd. Sławomir Kałamaga, Dariusz Cukierski

1 thought on “Słowo po Rajdzie”

  1. Pingback: Słowo po Rajdzie | 7 trasa HRŚ

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.