57 HRŚ – kilka słów podsumowania

Dwudniowym zlotem na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu oraz na Chęcińskim rynku zakończył się organizowany przez Hufiec ZHP Starachowice i Kielecką Chorągiew ZHP – 57 Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski.
W dniach 4 – 7 czerwca na 7 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 700 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.

W sobotę wszyscy uczestnicy Rajdu spotkali się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, gdzie harcerze zwiedzali Centrum Leonarda da Vinci i dwór starostów. Można też było skorzystać ze strzelnicy asg, najnowszych gier planszowych, „żywych” piłkarzyków, oraz zrobić własnoręcznie średniowieczne ozdoby.
W trakcie rajdu na wszystkich trasach odbywał się także konkurs ekologiczny „Gram w Zielone” z którym związane były m.in. zadania przed rajdowe, które wykonywały patrole czyli plakat „Łysogóry-czyste góry” oraz zbieranie plastikowych nakrętek.

Finał konkursu odbył się w „niebieskiej” sali dworu starostów w Podzamczu. W jury zasiadł dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego mgr inż. Piotr Szafraniec, z-ca komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Małgorzata Ślaska i komendant 57 HRŚ phm. Tomasz Sobański. Projekt był współfinansowany z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Wieczorem na chęcińskim rynku odbył się festiwal zlotowy z prezentacją wszystkich tras rajdowych prowadzony przez dwie urocze „czarownice”: komendantkę zlotu – phm. Ilonę Traczyk i komendantkę Hufca ZHP Starachowice – hm. Małgorzatę Ślaską.

Ze swoim wspaniałym energetycznym koncertem wystąpił zespół „Dom o Zielonych Progach”, który na długo zapadnie nam wszystkim w pamięci. Kulminacją zlotowego dnia był pokaz iluminacji chęcińskiego Zamku z „biała damą” na zamkowych murach. Wszyscy wspaniale bawili się do późnej nocy, przy pięknej tego dnia pogodzie. Razem z harcerzami bawiła się druhna Naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica i z-ca Naczelnika ZHP druh hm. Krzysztof Budziński, komenda Kieleckiej Chorągwi ZHP ze swoim komendantem hm. Tomaszem Rejmerem, poseł na sejm RP Pan Marek Gos, burmistrz Chęcin Pan Robert Jaworski, oraz wielu przyjaciół popularnego „Świętucha”.
W niedzielę odbył się uroczysty apel zlotowy. Wręczono na nim honorową odznakę „Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich”, którą otrzymali:
phm. Maryla Ćwik, hm. Irena Rozwadowska, hm. Henryk F. Karwowski, hm. Marek Bieżanowski, hm. Roman Kaczmarek, hm. Wiesław Grobelny, pwd. Radosław Król, hm. Henryk Gemza, Maciej Myszka, Wiktor Wojtyszek, phm. Dorota Limontas, hm. Henryk Zając, pwd. Karol Janeczek, phm. Jacek Ołowiak
Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:
Nagrodę Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. „Zawiszy Czarnego”
Nagrodę Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP na trasie II otrzymał patrol z 12 Drużyny Starszych Harcerek z Puław
Nagrodę Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej z 1 Nadarzyńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha”
Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol „Agrafka” z Hufca ZHP Ozorków.
Nagrodę „Kubusia” otrzymał patrol z 12 Tomaszowskiej Drużyny Harcerskiej „Błyskawica”
Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol z 69 Wrocławskiej Drużyny Wędrowniczej „Vis Verum”
Nagrodę Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol Naczelnictwa Poczt Harcerskich
Nagrodę Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Skorpiony” z Olsztyna
Puchar „Jędrusiowy” powędrował do patrolu „Nołlajfy” z 1 Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Jedynka” z Nowej Dęby.

Burmistrz Chęcin Pan Robert Jaworski wręczył także nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu – druhny Oleńki Cyroń i druha hm. Janusza Kowalika.

Na apelu kończącym rajd były obecne władze parlamentarne w osobie posła na Sejm RP i przewodniczącego Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka, harcerskie z Przewodniczącym ZHP druhem hm. Dariuszem Supłem oraz członkiem Rady Naczelnej ZHP hm. Piotrem Wychowańcem, członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP hm. Maciejem Wlazło i członkiem KSI przy GK ZHP hm. Piotrem Prokopem .
Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Tomasz Rejmera.
Wśród przybyłych gości byli:
Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej WŚ Pan Jacek Kowalczyk,
Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Pani Bożena Wrona, Starosta Starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek. Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny Pan Robert Jaworski oraz Dyrektor GOK w Chęcinach Pani Izabela Buda.
Przybyli także Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich, honorowy komendant I Trasy HRŚ druh hm. Adam Massalski, oraz senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatka, niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” druh Jan Gałuszka „Mizerny”, oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.
List do harcerzy przesłał także sekretarz stanu Pan Bogusław Uljasz oraz podsekretarz stanu Pan Tomasz Jędrzejczak w Ministerstwie Sportu i Turystyki .
Komenda 57 HRŚ oraz Komenda Hufca Starachowice dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkich sponsorom i współorganizatorom zlotu i rajdu: Kieleckiej Chorągwi ZHP, Miastu i Gminie Chęciny, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Chęcinach, obsłudze „Niemczówki”, Regionalnemu Centrum Naukowo Technicznemu w Podzamczu, Ośrodkowi Kultury Białogon, Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Dyrekcji ZSO i ZS Nr 2 w Chęcinach, Dyrekcji SP w Bolminie, OSP w Bolminie, Komendzie Wojewódzkiej Policji i Komendzie Powiatowej Policji w Kielcach, Centrum Muzycznemu „Vanax”, Spółdzielni Socjalnej „Tropem Przygody”, Klubowi Miłośników Gier bez prądu „Trzy Kości” z hufca ZHP Kielce-Miasto, XI Szczepowi Harcerskiemu im. Bohaterów Westerplatte, 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice, całej wspaniałej obsłudze rajdu z Hufców Kielce-Południe, Kielce-Miasto, Starachowice oraz obsłudze zlotu z Kieleckiej Chorągwi ZHP i Hufca Starachowice (82 DH „Kubuś”, 111 ADH im. K.K. Baczyńskiego i 115 DH „Pomarańczarnia”).
Dziękujemy również: druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Dariuszowi Supłowi , Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Bożentynie Pałka-Koruba, druhnie Małgorzacie Muzoł , Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu, Panu Markowi Materkowi, Panu Piotrowi Szafrańcowi, Panu Jackowi Kowalczykowi oraz TVP 3, Harcerskim Kronikom Filmowym i firmie dk.art cinematography za objęcie patronatem tras rajdowych.

Do zobaczenia za rok na trasach 58 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

Filmowe relacje z Rajdu:

Zapraszamy do oglądania Galerii zdjęć współtworzonych przez uczestników Rajdu.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.