Podsumowania słów kilka

W dniach 02-05.06.2016 r. odbył się kolejny już 58 Ogólnopolski Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowany przez Hufiec ZHP Starachowice im. Stanisława Staszica i Kielecką Chorągiew ZHP im. Stefana Żeromskiego.
Jak co roku rajd przeprowadzono 7 różnymi trasami – każda inna, ale bez wątpienia równie wyjątkowa. Podczas czterodniowych wędrówek szlakami Gór Świętokrzyskich wędrowało i wykonywało różne zadania rajdowe ponad 640 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów harcerskich. Tegoroczna pogoda wyjątkowo dopisała naszym uczestnikom. Słońce nie opuszczało nas ani przez sekundę!. Tegoroczny zlot rajdu odbył się w Wąchocku – mieście pełnym historii, zabytków i humoru.
Na zlotowym festiwalu każda z tras prezentowała swoją rajdową piosenkę. Nie obyło się bez niespodzianek, gdy ze zlotowej sceny popłynęła z życzeniami urodzinowymi piosenka śpiewana przez druhenkę z patrolu 14 DH „Spirydion” dla mamy.

DSC_04731

Cudowną atmosferę na zlot wprowadził harcerski zespół wokalno-instrumentalny „Miłość jest przereklamowana” z Hufca ZHP Starachowice. Zaraz po nich wystąpiła gwiazda wieczoru czyli „Myszka”, „Czaro” i „Bart” z kultowego zespół: „Na Bani”. Zaprezentowali oni swoim występem niezwykle wysoki poziom, a piękna muzyka w ich wykonaniu wypełniła całe Góry Świętokrzyskie.

Niedzielę rozpoczęła Msza Święta w opactwie Cystersów , a o godzinie 11:00 odbył się uroczysty apel kończący rajd. Wręczono na nim honorowe odznaki :
„Za zasługi dla Chorągwi Kieleckiej ZHP” otrzymali hm. Tomasz Łebek i phm. Tomasz Sobański.
„Za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice” otrzymali : phm. Katarzyna Dulęba, phm. Mateusz Ślaski, phm. Konrad Ćwik, hm. Tomsz Rejmer, Joanna Pawłowska
„Zasłużony dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich” otrzymali: pwd. Paweł Lesiak, pwd. Adrian Gorzkowski, pwd. Sławomir Kałamaga, phm. Józef Minda, hm. Piotr Wychowaniec, phm. Maciej Stachurski, phm. Adam Niepokój, HO Patrycja Rabczyńska.

DSC_0680

Wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach:
Nagrodę Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerek i 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy „Bordowo-Czarni”
Nagrodę Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP dla najbardziej zdeterminowanego patrolu na rajdzie otrzymał patrol „Zmierzchnice trupie Główki” z Nadarzyna.
Nagrodę Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol z 6 Gromady Zuchowej „Nutki” z Kutna.
Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol z 73 Kieleckiej Drużyny Harcerek im. hm. Anny Zawadzkiej .
Nagrodę „Kubusia” otrzymał patrol „Misz Masz” z Hufca ZHP Tłuszcz.
Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol z Łódzkiej Drużyny Harcerskiej „Wataha”.
Nagrodę Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol z Nadarzyńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha”.
Nagrodę Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol „Legion” ze Środowiskowego Szczepu Drużyna Harcerskich i Zuchowych „Jedynka” z Nowej Dęby.
Puchar „Jędrusiowy” powędrował do patrolu z 14 Drużyny Harcerskiej „Spirydion” z Ostrołęki.
Burmistrz Wąchocka Pan Jarosława Samela ufundował nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu – druhny Łucji Pawlica i druha hm. Janusza Kowalika.

DSC_0775

Na apelu kończącym rajd były obecne władze harcerskie z członkinią GK ZHP druhną hm. Emilią Kulczyk-Prus, członkiem Rady Naczelnej ZHP hm. Piotrem Wychowańcem, oraz członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP hm. Maciejem Wlazło. Obecni byli także członkowie Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP pod dowództwem komendanta hm. Tomasz Rejmera i przewodniczącego Rady Chorągwi kieleckiej hm. Lucjanem Pietrzczykiem.
Wśród przybyłych gości byli:
Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtaszek, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej WŚ Pan Jacek Kowalczyk, Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Pani Bożena Wrona, Starosta Starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, z-ca Prezydenta Miasta Starachowice Pani Ewa Skiba, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wąchock Pan Adrian Malinowski, Dyrektor GOK w Wąchocku Pan Marian Susfał, komendant Straży Miejskiej w Starachowicach Pan Waldemar Jakubowski, oraz Dyrektor ŚCRiTS Pan Jarosław Chrobot.

Przybyli także Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich, honorowy komendant I Trasy HRŚ druh hm. Adam Massalski, senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatka, niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” druh Jan Gałuszka „Mizerny”, oraz zaprzyjaźnieni z naszym Rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca ZHP Starachowice.
Komenda 58 HRŚ, oraz Komenda Hufca Starachowice serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, środowiskom harcerskim, instruktorom za udział w Rajdzie i wspólną zabawę. Dziękujemy wszystkich sponsorom i współorganizatorom zlotu i rajdu: Kieleckiej Chorągwi ZHP, Miastu i Gminie Wąchock, Starachowickiemu Centrum Kultury, MOSiR w Starachowicach, Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Dyrekcji SP i Gimnazjum w Wąchocku, Dyrekcji SP w Wielkiej Wsi, Dyrekcji ZS w Suchedniowie, Dyrekcji SP Nr 1, Dyrekcji „Ekomuzeum” w Starachowicach, Harcerskiej Grupie Ratowniczej Starachowice, Harcerskiej Służbie Porządku Publicznego Starachowice, całej wspaniałej obsłudze rajdowych tras z Hufców Kielce-Południe i Starachowic, oraz obsłudze zlotu ze 111 ADH im. K.K. Baczyńskiego i 115 DH „Pomarańczarnia” z Wielkiej Wsi.
Dziękujemy również: druhnie hm. Małgorzacie Sinicy, druhowi hm. Dariuszowi Supłowi, Panu Adamowi Jarubasowi, Pani Agacie Wojtyszek, Panu Kazimierzowi Mądzikowi, Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu, Panu Markowi Materkowi, panu Lechowi Buchholzowi, Panu Jackowi Kowalczykowi oraz Harcerskim Kronikom Filmowym i firmie DK-ART cinematography za objęcie patronatem tras rajdowych.
Do zobaczenia na trasach 59 Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

DSC_0804

zdjęcia: Janek Pastuszka

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.