53 Harcerski Rajd Świętokrzyski za nami

Dwudniowym zlotem w Ciekotach na terenie ?Centrum Edukacji ? Szklany Dom? zakończył się 53 Harcerski Rajd Świętokrzyski. W dniach 2-5 czerwca na 7 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 560 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów.
Hasło tegorocznego rajdu to: „…powędruj razem z nami do krainy lat dziecinnych Stefana Żeromskiego, Radostowej, Łysicy bo wszystkie drogi prowadza nas dziś do Ciekot”.
Miało ono na celu przybliżenie historii regionu i pokazanie, że to właśnie tu warto przyjeżdżać, do pięknej krainy ? serdecznej, życzliwej, gościnnej, godnej swych ojców świętokrzyskiej ziemi.

W sobotę wszyscy rajdowicze uczestniczyli w imprezach przygotowanych przez organizatorów, a było w czym wybierać : wspinaczka, strzelanie z łuków, koraliki, zuchowe zabawy, zawody INO, konkurs krajoznawczy, udzielanie I pomocy, festiwal piosenki rajdowej oraz koncert zespołu studenckiego MAD z Łodzi .

W niedziele odbył się uroczysty apel zlotowy oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach . I tak :
Puchar Naczelniczki ZHP otrzymał patrol z Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej im. Aleksandra Kamińskiego w Koszalinie.
Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty otrzymał patrol z 1 Bordowego Szczepu DHiZ z Puław
Puchar Przewodniczącego ZHP otrzymał patrol z 34 Kieleckiej Gromady Zuchowej ?Strażnicy Żywiołów?
Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego otrzymał patrol ?Nie mam pojęcia? z Tomaszowa Mazowieckiego
Puchar Wojewody Kieleckiego otrzymał patrol ze 147 Drużyny harcerskiej ?Scatter? z Włocławka
Puchar Starosty Starachowickiego otrzymały patrole z Kręgu Seniorów ?Łysica Żubry? ze Starachowic oraz Kręgu Seniorów im. Szarych Szeregów z Ostrowa Wielkopolskiego
Puchar Prezydenta Starachowic otrzymał patrol z I Nadarzyńskiej Drużyny Harcerskiej IMPESSA
Puchar ?Jędrusiowy? otrzymała Próbna Drużyna Harcerska ?Ogień? ze Staszowa.
Nagrodę ufundowaną przez wójta Masłowa Pana Ryszarda Pazyrę dla najmłodszego uczestnika rajdu odebrała Iga Kumańska z 32 Kieleckiej Gromady Zuchowej ?Odlotowe Pszczółki?.
Pan Wójt ufundował także nagrody dla komendantów tras rajdowych.

Na zlocie były obecne władze harcerskie z Druhem Przewodniczącym ZHP hm Adamem Massalskim oraz Naczelniczką ZHP hm Małgorzatą Sinica. Obecni byli także: komendant Kieleckiej Chorągwi ZHP hm Dariusz Bińczak oraz komendanci hufców: Kielce Miasto, Kielce Południe, Staszów i Starachowice. Wśród przybyłych gości byli:
Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Pan Jacek Kowalczyk, Vice Kurator Oświaty hm Lucjan Pietrzczyk, vice Prezydent Miasta Starachowic Pani Małgorzata Ślęzak , Sekretarz Gminy Masłów Pan Bogusław Krukowski oraz Dyrektor Centrum Edukacji ?Szklany Dom Pani Krystyna Nowakowska. Przybyli także senior starachowickiego harcerstwa założyciel harcerskiego rajdu świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm Stefan Derlatka oraz niezmordowany partyzant z Oddziału Partyzanckiego ?Jędrusie? druh Jan Gałuszka ?Mizerny? , oraz zaprzyjaźnieni z naszym rajdem obecni i byli instruktorzy Chorągwi Kieleckiej i Hufca Starachowice.

W swojej gawędzie Druh Przewodniczący nawiązał do 100 lecia ruchu harcerskiego i wartości jakimi kieruje się harcerstwo. Podkreślił, że właśnie na takich rajdach widać jak przygotowujemy do służby naszych harcerzy, widać także jak wspaniale potrafimy się bawić. Druhna Naczelniczka podziękowała wszystkim za tak wspaniałą harcerska atmosferę jaka niezmiennie od 53 lat towarzyszy harcerskim rajdom świętokrzyskim. Wyraziła także nadzieje, że jeszcze nie raz spotkamy się na szlaku harcerskiej przygody.

Na wniosek Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Kielcach za wspieranie i rozwój żeglarstwa w regionie świętokrzyskim uhonorowano :
?Medalem 50-lecia ? – hm Jan Mindę i phm Józefa Mindę.
odznaką ?Honoris Nauta? – komendantkę hufca Starachowice hm Małgorzatę Ślaską.

Na wniosek Kapituły Odznaczeń przy Hufcu ZHP Starachowice komendantka Hufca Starachowice przyznała odznaczenia :
?Za zasługi dla Hufca Starachowice? druhnom i druhom : phm Ilona Traczyk, phm Renata Krawiec, hm Krzysztof Krawiec
?Za zasługi dla Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich? druhnom i druhom :
phm Katarzyna Hartung, hm Jacek Junak, phm Jarosław Kuśmierczyk, hm Jarosław Piotrowicz, hm Tomasz Rejmer, hm Irena Tuchowska, hm Maciej Wlazło.
Po raz pierwszy na rajdzie wręczano statuetkę ?Niezawodny Przyjaciel Harcerskich Rajdów Świętokrzyskich:
– Przewodniczącemu ZHP hm Adamowi Massalskiemu,
– Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego Panu Adamowi Jarubasowi,
– Dyrektorowi Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Panu Jackowi Kowalczykowi.

Na ręce Druha Przewodniczącego zobowiązanie instruktorskie złożyli:
Druhna Wioleta Perek z Hufca Staszów oraz Karol Janeczek i Mateusz Ślaski z Hufca Starachowice otrzymując granatowe podkładki i mianowanie na stopień przewodnika.
Zieloną podkładkę i mianowanie na stopień podharcmistrza odebrał Druh Jacek Ołowiak.

Na zakończenie komendantka 53 HRŚ phm Agnieszka Czaja-Szewera podziękowała wszystkim uczestnikom i obsługom rajdowym za wspaniała harcerska zabawę , pogodę ducha i optymizm jakim dzielili się przez 4 dni ze wszystkim napotkanymi na szlaku osobami. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych komendantów tras: III, IV i VII życząc im wytrwałości i wielu wspaniałych chwil na kolejnych rajdach.
Na tym zlot zakończono, a patrole rajdowe rozjechały się o domów.

W rajdzie uczestniczyły patrole m.in. z Włocławka, Kędzierzyna Koźle , Koszalina, Nadarzyna, Świecia, Olsztyna, Staszowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Grójca, Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Stalowej Woli, Łodzi, Gdańska, Puław, Ostrowa Wielkopolskiego, Janowa Lubeskiego i Nowej Dęby.

Dziękuję Komendzie Rajdu, obsługom tras i obsłudze zlotu za przygotowanie i przeprowadzenie Rajdu.

Komendantka Hufca ZHP Starachowice
im. Stanisława Staszica
hm Małgorzata Ślaska

foto: mack@macktheknife.eu

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.